‘17 bin acente eleman arıyor’

1 Ocak-30 Haziran döneminde sisteme 600 bin yeni katılımcının girmesi, BES’in kısa sürede çok önemli bir ivme yakaladığını gösteriyor.
Konuyla ilgili konuşan ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik, Türkiye’de insanların gerek bankalara gerekse sigorta acentelerine başvurarak kendileri için BES teklifi almaya başladıklarını söyledi.
Bu gelişmelerin sigorta camiası için çok önemli olduğunu ve Türkiye’de ilk defa yaşandığını belirten Çevik, “Türkiye’de sigorta acenteleri, bankalar ve finansal kurumlar olmak üzere toplam 17 bin acente BES satmak için çalışıyor.
Şu anda BES’e girebilecek toplam 40 milyon potansiyel kişiden yalnızca 3.7 milyon kişi BES’e giriş yaptı” dedi.
Böyle büyük bir potansiyel varken bu sayının ancak çok küçük bir kısmına ulaşılmasındaki temel nedenin BES’in özelliklerini ve avantajlarını topluma yeteri kadar anlatamamak olduğunu söyleyen Çevik, bu sorunun aşılması için sektörün nitelikli ve kalifiye elemanlara ihtiyacı olduğunu belirtti.

BES’in kanun gereği lisanslı kişiler tarafından satılması gerektiğini ve 17 bin acentenin eleman aradığını, bu durumun da Türkiye’deki işsizlik sorununun bir kısmına çözüm olabileceğini kaydeden Çevik, sigortacılık sektöründeki ücretlerin diğer sektörlerden daha az olmadığına vurgu yaparak sözlerini şöyle tamamladı:
“Asgari ücretlerin üzerinde maaş alınıyor ve prim sistemiyle kişiler kendi kazançlarını oluşturabiliyorlar. Çok çalışan, daha fazla enerji sarf eden, daha başarılı olan insanların çok iyi paralar kazandığı biliyoruz. Türkiye’de 17 bin sigorta acentesi var, her acentede ortalama 4 kişi çalışsın deseniz yaklaşık 60 bin kişilik bir istihdam imkanı ortaya çıkar. Bireysel emeklilik sektörünü iyi anlatırsak iyi bir istihdam imkanı yaratıp, hem belli noktalara kadar işsizlik problemine çözüp sağlayabilir hem de ulaşamadığımız 40 milyon insana ulaşma şansına sahip olabiliriz.”

Bir önceki yazımız olan ODTÜ meselesinde ortak çözüm başlıklı makalemizde Anadolu Bulvarı, odtü ve ODTÜ olayları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *