160 milyon TL’lik esrar kül oldu

Türkiye’de yükleme yapıldığı bildirilen ve esrar taşıdığı yönünde istihbarat alınan “Gold Star” isimli gemi, İtalya’nın Sicilya sahiline yakın bir bölgede sahil güvenlik ekiplerince yakalandı. Sahil güvenlik botlarının ve bir helikoperin takibi üzerine yakalanacaklarını anlayan gemi mürettebatı, gemideki uyuşturucuyu ateşe vererek gemiden atladı.

160 milyon TL değerinde esrar bulunduğu tahmin edilen Tanzanya bandıralı gemideki dokuz kişilik mürettebatın Mısırlılar ve Suriyelilerden oluştuğu bildirildi. Yapılan ihbar sonucu bir süredir takip edildiği belirtilen gemiye müdahalenin, Sicilya açıklarından geçerken yapıldığı ifade edildi.

Gemide bulunan yaklaşık 30 ton esrarın Türkiye’den yüklendiği belirtilirken, denize atlayan mürettebatın karaya çıkarıldıktan sonra İtalya’nın Syracuse limanında sorguya alındığı İtalyan yetkililer tarafından açıklandı.
İtalyan gümrük yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, gemide uyuşturucu bulunduğu istihbaratının alındığını, ancak “bu kadar büyük oranda bir sevkiyatla karşılaşmayı ummadıkları” belirtildi. Mürettebatın esrarı yakarak kendilerine karşı kullanılabilecek kanıtları yok etmek istediği tahmin ediliyor. Ancak gemideki yangını Malta donanmasına ait bir geminin de yardımıyla söndürmeyi başaran sahil güvenlik ekipleri, yaptıkları aramada uyuşturucuya ulaştıklarını açıkladı.
Gemideki yangının tamamen kontrol altına alındığı, daha kapsamlı bir aramadan geçirileceği ve mürettebatın sorgusunun devam ettiği gümrük yetkilileri tarafından bildirildi.

Bir önceki yazımız olan Prens kapıda kaldı! başlıklı makalemizde Buckingham, Buckingham Sarayı ve hırsız hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *