14 yaşındaki çocuklara açık lise kandırmacası!

Temel eğitim 13 yıla çıktı diye çok sevindik. Klasik liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi de bir o kadar sevindirici oldu.
Ama ortada bir sorun var:
600 bine yakın ortaokul mezunu, sınavla öğrenci alan okullara giremeyecek. Bu öğrenciler için ortada iki seçenek vardı, şimdi bir üçüncüsü sunuldu! MEB, fen ve Anadolu liselerine giremeyen öğrencilerin, imam hatipler ya da meslek liseleri içindeki düz lise bölümlerine devam edebileceklerini açıkladı. Ayrıca eğitimcileri ve velileri çıldırtan şu açıklamayı yaptı:
İmam hatipler ve meslek liseleri içindeki düz liseleri tercih etmeyenler, açık liseye gidebilirler.
MEB, çıldırmış olmalı!
Dünyanın hiçbir yerinde, zorunlu eğitim çağındaki çocuklar örgün eğitim sisteminin dışına itilmez. Çünkü o çağ çocuğu okulda olmak zorundadır. Ama bizim MEB, kendi eliyle zorunlu eğitim çağındaki çocukları sanal eğitime yönlendiriyor…
Bunun anlamı, 14, 15 yaşındaki yüz binlerce öğrencinin sokaklara itilmesidir.
Bu da fazla değil, birkaç yıl sonra karşımıza ciddi sorunlar getirecektir. MEB, daha düne kadar çok programlı liseleri “Çok Problemli Liseler” olarak görüyor ve kaldırılması için rapor üzerine rapor hazırlıyordu. Şimdi kıymete bindi. Hadi MEB’de eğitimden anlayan hiç kimse yok! Koskoca iktidar partisinde de mi yok!.. Yazık olacak çocuklara, okullar açılmadan umarız, doğru düzgün bir çözüm yolu bulunur!..

İstanbul Lisesi
Mezunlarının 12’si Abitur’la Almanya’daki, 2’si de ABD’deki üniversitelere yerleşen İstanbul Lisesi’nden toplam 162 öğrenci bir yükseköğretim programına yerleşti. Öğrencilerin 42’si tıp, 10’u hukuk, 3’ü de diş hekimliği bölümlerini kazanırken, büyük bir çoğunluğu da mühendislik, işletme, iktisat, mimarlık bölümlerini tercih etti. Öğrencilerin üniversitelere göre dağılımı ise şöyle:

Yıldız Teknik, Yalova, Sakarya, Doğuş, İstanbul Şehir, Bahçeşehir, Atatürk, Bezm-i Alem, Dokuz Eylül, Çanakkale Onsekiz Mart, Hacettepe, İstanbul Bilim, İstanbul Medeniyet üniversitelerine de birer öğrenci yerleşti.

DGS tercihleri başladı
dİki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarına dört yıllık lisans programlarına geçiş hakkı tanıyan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ilgili tercih işlemleri bugün başladı. 21 Ağustos’a kadar sürecek başvurular, ÖSYM’nin <https://ais.osym.gov.tr> internet adresinden yapılacak. Tercihler, TC Kimlik Numaraları ve şifreler kullanılarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapılacak. Adayların 30 tercih hakkı bulunuyor. Tercih süresi içinde adayların tercihlerinde değişiklik yapma hakkı bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Dershane öğretmenleri ne zaman MEB kadrosuna alınacak? başlıklı makalemizde 2013 dershane öğretmenleri ne zaman kadroya alınacak, bakan ve dershane hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *