12 general ve amiral ordudan atılacak

Balyoz davasına ilişkin kararların Yargıtay tarafından onanmasının ardından TSK’da halen görev yapan 12 muvazzaf general/amiralin de orduyla ilişiği kesilecek. Bu kapsamda Korgeneral Turgut Atman, Koramiral Deniz Cora, tümgeneraller Gürbüz Kaya, Bülent Kocababuç, tümamiraller Erdem Caner Bener ve Ahmet Sinan Ertuğrul, tuğgeneraller Mehmet Eldem, Kubilay Baloğlu, tuğamiraller Abdullah Gavremoğlu, Şafak Yürekli, Fahri Can Yıldırım, Ali Sadi Ünsal, kurumdan çıkartılacak. Böylece halen 347 olan muvazzaf general ve amiral sayısı da 335’e düşecek. Açığa çıkarılan ve tutuklu bulunan Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, TSK Personel Kanunu gereği 3 yıl boyunca eksik ödenen maaşı dahil tüm özlük haklarını geri alacak.
Balyoz davasına ilişkin Yargıtay tarafından verilen kararların ardından 12 muvazzaf general ve amiralin cezaları onandı. Bu doğrultuda Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Turgut Atman, Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Koramiral Deniz Cora, Harita Genel Komutanvekili Tümgeneral Gürbüz Kaya, 1. Hava Kuvveti Komutan 2. Yardımcısı Tümgeneral Bülent Kocababuç, Genelkurmay Personel Başkan Yardımcısı Tümamiral Erdem Caner Bener, Genelkurmay Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Başkan Yardımcısı Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutan Yardımcısı Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Deniz Kuvvetler Komutanlığı Lojistik Başkan Yardımcısı Tuğamiral Şafak Yürekli, Genelkurmay Personel İşlem Daire Başkan Yardımcısı Tuğamiral Fahri Can Yıldırım, Donanma Komutan Yardımcısı Tuğamiral Ali Sadi Ünsal ile hava tuğgeneraller Mehmed Eldem ve Kubilay Baloğlu’nun kurumdan ilişiklerinin kesilmesi gerekiyor.

Açığa alınmışlardı
Bu komutanlardan Tümgeneral Kaya ve Tuğamiral Gavremoğlu, yaklaşık 3 yıldır hem cezaevinde hem de açıkta bulunuyorlardı. İki ismin tutukluyken terfilerine karar verilmesines yönelik kararname hükümetten dönmüş ve uzun süre tartışma konusu olmuştu. Bu komutanların kurumdan ilişiğinin kesilmesiyle TSK’daki general/amiral sayısı da 347’den 335’e düşecek.

Özlük hakları iade edilecek
Alınan kararlar gereği yaklaşık 3 yıl önce açığa çıkarılan ve cezaevinde bulunan Tümgeneral Halil Helvacıoğlu beraat etti. Helvacıoğlu, beraatiyle halen kadrosunun bulunduğu Jandarma Genel Komutanlığı Teftiş Başkanvekilliği’ne geri dönecek. Açıkta bulunduğu sürece maaşının yarısını alabilen Helvacıoğlu, kendisine ödenen eksik maaşı dahil tüm özlük haklarını geri alacak. TSK Personel Kanunu’nun ilgili maddesi, “Ancak, bu gibilerden haklarında kovuşturmaya yer olmadığına, muhakemenin menine, beraate, her ne sebeple olursa olsun kamu davasının düşmesine veya ortadan kaldırılmasına karar verilenlerin ödenmeyen veya noksan ödenen her türlü özlük hakları ödenir” ifadesini içeriyor.

Bir önceki yazımız olan Engin Alan: Anamdan vekil doğmadım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *