12 bin köyün ismi değişebilir!

Demokratikleşme paketi’nde yer alan Bakanlar Kurulu ya da İçişleri Bakanlığı kararıyla şehir, ilçe ve köylerin eski isimlerini yeniden alabileceklerine dair düzenlemenin ardından başlayan tartışmalar sürüyor. Köy isimlerinin değişmesi için kimlerin başvuru yapabileceği, başvurulardan kaçının kabul edileceği henüz net değil.
Türkiye’de şehir, ilçe ve köy isimleri, Osmanlı’nın son döneminden bu yana sistemli olarak değiştiriliyor. Fırat Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Harun Tunçel’in yaptığı araştırmaya göre, 1940-2000 yılları arasında Türkiye’de, toplam köy sayısının yüzde 35$ine denk düşen 12 bin 211 köyün ismi değişti. Tuncel, köy isimlerinin 1925’ten beri değiştirildiğini söylüyor.

Bölücülük olmasın
Tarihçi Ayşe Hür’ün verdiği bilgilere göre ise 1922’de bir dizi yerleşim yerinin adı Türkçeleştirildi. İstanbul’da kökeni Türkçe olmayan bütün sokak isimleri 1927’de değiştirildi.
1934-36 arasında Halkevleri yurt çapında 834 köye Türkçe isimler verdi. 1956’da kurulan Ad Değiştirme İhtisas Komisyonu, 1978’e kadar yaklaşık 75 bin yerleşme adını inceledi ve bunlardan 28 bin kadarını değiştirdi. Sanıldığının aksine, 1980 darbesine kadar bu konuda yapılacakların çoğu yapılmıştı. 1983’ten sonra da ufak çaplı değişiklik hamleleri yapıldı. İçinde “kızıl”, “çan”, “kilise” kelimeleri olan köylerin isimleri ile Arapça, Farsça, Ermenice, Kürtçe, Gürcüce, Tatarca, Çerkezce Lazca köy isimleri “bölücülüğe meydan vermemek” gerekçesiyle değiştirildi.

Başvuru usulü belirsiz
Demokratikleşme paketinde kent ve ilçe isimlerinin yasayla, köy isimlerinin İçişleri Bakanlığı kararıyla değişebileceği belirtildi ancak kimlerin başvurularının esas alınacağı belirtilmedi. Kaynaklar, bu konuda, “Şehri, ilçeyi ya da köyü temsil edenler olabilir. Örneğin ihtiyar heyeti, belediye meclisi gibi” diyor.
Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bilecik, Güroymak, Tillo değişikliğe sıcak bakarken, Rize, Güneysu, Evren, Düziçi’nin de aralarında bulunduğu bazı yerlerde değişiklik yapılması istenmiyor. Önceki isme Norşin olan Bitlis’in Güroymak’ı 2009’da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Norşin” olarak selamlaması o dönem değiştirilen isimleri yeniden gündeme taşımıştı. Güroymak Belediye Başkanı Mehmet Emin Özkan, 2 yıl önce belediye meclisinden ilçeye eski adının iadesi için karar çıkardıklarını ve bunu İçişleri Bakanlığı’na ilettiklerini, ancak o zamandan beri herhangi bir gelişme yaşanmadığını anlattı.

Potomya olacak mı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendi memleketi Rize’nin Güneysu ilçesini “dereli” anlamına gelen Potomya şeklinde anmıştı. Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder, ilçelerinin ismini Potomya yapmak için başvurmayı düşünmediklerini belirtti.
Osmanlı’nın Batum ve Doğu Karadeniz’i topraklarına katmasının ardından Lazistan Sancağı olarak anılan Rize, 1925’te Lazistan Sancağının yerine kuruldu. Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, halkın yüzde 90 civarının şehrin adının değiştirilmesine ilişkin bir talebinin olmayacağını ifade etti. Bakırcı, “Böyle bir girişime halkın kendisi de razı gelmez” dedi.

Bir önceki yazımız olan Palamut Füme nasıl yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *