103 sanık bugün hâkim karşısında

28 Şubat dönemine ilişkin, 103 sanığın, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak” suçundan yargılanacağı davanın ilk duruşması bugün saat 10.00’da Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İlk duruşmaya, davanın bir numaralı sanığı, eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın sağlık raporu nedeniyle katılmayacağı belirtiliyor.
Ankara Adliyesi’nde yan yana bulunan 10. ve 11. Ağır Ceza Mahkemeleri’nin arasındaki duvar yıkılarak oluşturulan geniş salonda yapılacak duruşmalar, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca salona kurulan görüntü ve ses sistemi ile kayıt altına alınacak. Görüntü kayıtlarını, yazılı tutanağa dönüştürürecek olan mahkeme kalemi, bunları, daha sonra taraflara verecek. Duruşma, kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasıyla başlayacak. İddianamenin okunması için TRT’den iki spiker hazır bulunacak. İlk olarak, tutuklu sanıkların ifadelerinin alınacağı duruşmalar 6 Eylül’e kadar sürecek.

Soruşturmanın özeti
Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Savcıları Mustafa Bilgili ile Kemal Çetin tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturmasında, ilk gözaltılar 12 Nisan 2012’de gerçekleştirildi. Aralarında emekli orgeneraller Çevik Bir, Erdal Ceylanoğlu, Çetin Doğan, Teoman Koman, Fevzi Türkeri ile emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, emekli Korgeneral Kamuran Orhon, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan ve eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün de bulunduğu 76 kişinin tutuklandığı soruşturma sırasında, tutuklananlardan Albay Mehmet Haşimoğlu, tedavi gördüğü GATA’da hayatını kaybetti. Soruşturma kapsamında ifade veren ve tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Soruşturmayı yürüten savcılık, hazırladığı iddianameyi 22 Mayıs 2013’te Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Ağırlaştırılmış müebbet
İddianamede, 103 sanığın, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak” suçundan, ağırlaştırılmış müebbet hapisleri istendi. Dönemin hükümet ortağı DYP’nin Genel Başkanı Tansu Çiller ile İçişleri Bakanı Meral Akşener’in, “mağdur” olarak gösterildiği iddianamede, Merve Kavakçı’nın da aralarında bulunduğu 481 kişi “müşteki/mağdur” olarak yer aldı. İddianameyi kabul eden mahkeme, 38 tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi. Halen 37 sanığın tutukluluk hali sürüyor.

Bir önceki yazımız olan Obama Suriye pozunu verdi! başlıklı makalemizde 2013, abd ve barrack obama hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *