1000 yılın projesi

Ankara Mamak’ta temeli atılan ve Alevilerin itirazlarına neden olan “cami-cemevi” projesinin sahiplerinden Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, kendisine yöneltilen eleştirilere, “Biz bir bahçede iki çiçek yeşertelim dedik. Bu 1517 öncesinde Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş Veli’lerin zamanına dönme projesidir” diye yanıt verdi.
“Cami-cemevi” projesini, “1000 yılın projesi” diye tanımlayan Doğan, şöyle konuştu:
“Yavuz Sultan Selim’in 1517’de Mısır seferi dönüşüne kadar Anadolu’da camiler, cemevleri hepsi iç içeydi. 1517’den sonra yayımlanan deklarasyonla ‘Osmanlı devletinin mezhebi Sünniliktir’ denildi, ondan sonra Alevilerin dağa kaçışı, öldürülmesi başladı. Şimdi yeniden 1517 öncesi Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaşi Veli dönemlerine dönmeyi hedef alan bir projedir bu… Bir bahçede iki çiçek yeşertelim dedik… Batı’nın emperyalist ülkeleri, dini hassasiyetleri bildikleri için en ufak bir şeyde kargaşa çıkartmak isterlerse bu duyguları kaşıyorlar.

‘STK’lar demokrasiyi yaşatmalı’

Neden peki Şii-Sünii birden bire Suriye’de Alevi-Sünni oldu? Çünkü Türkiye’ye de sıçratmak istiyorlar. Türkiye’nin bunu bilecek kadar tecrübesi olmalı… Ben inanamıyorum hükümetin tavırlarına… Sayın Başbakan’ın Reyhanlı’da ‘53 tane Sünni yurttaşımız öldü’ demesini yakıştıramadım. Bir başbakan böyle bir ayrımı nasıl yapar? Bu tür vahim hatalar o düzeyde bile yapılmaya devam ediliyor. Devlet, kamu kurumları kendi görevini yapmıyorsa, biz STK’lar olarak demokrasiyi yaşatmalıyız.”
Doğan, cemevinin devlet tarafından tanınmadığı yönündeki iddiaların da asılsız olduğunu belirterek, “1997’de Hacı Bektaş Veli toplantısında dönemin hükümeti, ‘Cami de cemevi de bizimdir’ dedi. Cem Vakfı’na 40 dönümlük yer tahsis edildi. Burada sembolik cemevi temeli atıldı. Devletler hukukunda ‘Hükümetler değişebilir ama devlet sürekliliği esastır’ der” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Alkol yasağının ilk gününde tartışma başlıklı makalemizde Ak Parti, ak parti alkol düzenlemesi ve Ak Parti alkol yasağı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *