100 yıllık dizi

ATV ana haber bülteninde rastladım. Kanalın bu sene çok şey beklediği “Ben Onu Çok Sevdim” dizisinin yönetmeni Mehmet Bahadır Er ile bir kısa konuşma… Şöyle diyor Er; “Bir karakter draması yapıyoruz. Ölümünün ardından (Menderes yani) 50 yıl geçti. Şöyle düşünüyoruz biz yaptıktan sonra bir yirmi yıl kimse bir şey çekmez bu konuda. Biz 70 yıllık 100 yıllık bir proje yapma fikrindeyiz…”
“Biz çektik oldu bitti işi bitirdik” demek istemiyor tabii ki yönetmen (böyle düşünüyorsa o zaman başka!). “Böyle büyük işler riskli, reytingi garanti değil kimse girmez anlamında” dediğini düşünüyorum. Cumhuriyet tarihi siyaseti üzerine az iş yapılıyor.

Son 10 yılda kaç dizi çıkar?
Pana Film (ki bu diziyi çekenler) iki dönem dizisine daha imza atmışlardı TRT’de “Kurt Kanunu” ve “Yol Ayrımı”. Her şey bir yana böyle iki projeye el atmak bile takdir edilesi bir durum. Bu ülkenin yakın tarihi aslında dizi cenneti. Hani “entrikadan, aşktan, cinayetlerden, kararmış yaşamlardan, işkenceden, ölümlerden” beğen beğen dizi yap… Şu son 10 yılda yaşadıklarımızdan kaç dizi çıkar?

Menderes dizisi ne olur?
Bir kere seçilen oyuncular önemli; Mehmet Aslantuğ için yönetmen “doğru isim” diyor. Göreceğiz. Merak edilen Aynur Aydan. Bu ilişki nasıl verilecek? Ezber bozacak mı yoksa “kendi resmi hikayesi” mi anlatılacak? Ya da ezber ne kadar bozulacak? Tanıtım filmlerinden biri; “Ben Aynur Aydan. Adnan Menderes’in sevgilisi, dert ortağı, büyük aşkı, ya da metresi. Bunu söylemekten hiçbir zaman korkmadım. Bunu anlatmaya cesaretim var. Sizin anlamaya cesaretiniz var mı?”. Muhafazakâr kesimin tabuları var Menderes’le ilgili. Bunlara ne kadar dokunacak dizi? O yaşanmışlıklara ne kadar dürüst olabilecek? Anlatma ve anlama cesaretinin yanı sıra, “izlenme oranı” başarısı da diziyi bekliyor. Tartışmalarıyla gündemde olmasını istediğim izlenir bir dizi olmasını dilerim.

 

“ŞEFKAT TEPE”; SÜREÇ BAŞLADI HADİ SURİYE’YE GİDELİM
Yeni bölümleriyle yayınlanmaya devam. Biraz “Kürtler – Türkler kardeş” ile karışık kahramanlık durumları yaratırken araya duygusallık ve de uhrevi dünya sosu katabilmiş ender dizilerden biri olarak dikkat çekmiştir. Çözüm süreci başladı artık başka işlere bakalım diyor yeni sezonda. Nereye bakacak? Suriye. Uzman çavuş Şahin Bulut Suriye’de esir düşüyor Kürtlerin eline. Suriye’de örgüt özerkliğini ilan etmiş, dört parçalı büyük Kürdistan kuruluyor. Çavuşun görüntüsü örgüt tarafından çekilip bizim tarafa ulaştırılmış. Komutan izliyor. “Komutanım Savama ( İran istihbarat örgütü) örgütü silahlandırıyor burada barışa değil savaşa hazırlanan binlerce militan var”. Ve onu kurtarmaya giden tim şehit oluyor. “Yüzbaşı Serdar, Şahin’i kurtarmak üzere görevlendiriliyor”. Senaryo mu önce gider gerçeğin kendisi mi Suriye’de onu bilemem. Kendi bölgemizde kendi rambolarımızı yarattığımızsa bir gerçek. “Şefkat Tepe” bunun en çarpıcı örneği. PYD ile El Nusra arasında “Şefkat Tepe”… Belkide daha fazlası!

Bir önceki yazımız olan Amerika ve Suriye operasyonu başlıklı makalemizde abd suriye savaşı, amerikya ve barack obama hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *