Şandır’ın yerine neden Halaçoğlu’nu geldi?

 

MHP’de Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’ın yerine Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun getirilmesi şaşkınlık yarattı. Ancak bugüne kadar yaşanan gelişmeler, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bir süredir bu değişikliği planladığını ve bunun beklenen bir hamle olduğunu ortaya koyuyor.
Bahçeli, hükümetin 2009’da başlattığı çözüm süreci ve son olarak açıkladığı demokrasi paketiyle Türkiye gündeminin, “Kürtler” üzerinde yoğunlaştığını gördü. Meclis Kürsüsü’nden BDP’lilerin iddiaları, Ak Partililerin Kürtlere yönelik düzenlemelerde öne sürdüğü gerekçelere tarihi gerçekler ve belgelerle yanıt vermenin zorunluluğunu dikkate alan Bahçeli, uygun isim arayışına girdi. MHP kulisinde daha önce MHP Grup Başkanvekillerini özellikle ekonomi ve hukuk alanlarında asiste eden Antalya vekili Mehmet Günal, Isparta vekili Nevzat Korkmaz ve Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın isimleri yeni Grup Başkanvekilliği için geçiyordu.

‘48 madde’ sorun çıkardı
Alim Işık’ın Kütahya’dan Belediye Başkan adayı olması aday sayısını ikiye düşürmüştü. Ancak Bahçeli, tarihi derinlik ve devlet arşivlerindeki belgelere hâkim olduğunu düşündüğü eski Türk Tarih Kurumu Başkanı olan Halaçoğlu’nu tercih etti.
Bahçeli, aylar önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için ismi geçen Oktay Vural’ın bu görevi kabul etmesi halinde, “Halaçoğlu formülünü” kimseyi görevden almadan rahatça yürürlüğe koyacaktı.
Ancak Vural’ın belediye başkanı adaylığını kabul etmeyince Bahçeli, Ak Parti ile sıcak ilişkiler yürüten Şandır’a yöneldi. Şandır’ın görevden alınmasına Suriye, CHP ve anayasa gibi konularda genel Merkezi ile ters düşen açıklamaları da etkili oldu.
Şandır’ın, Ak Parti’nin MHP’de ciddi görüş ayrılığı varmış gibi propaganda yapmasına yol açan son açıklaması yeni anayasa çalışmalarına ilişkindi. Şandır, Başbakan’ın 48 maddenin TBMM’den geçirileceğine ilişkin açıklamasına, “MHP’nin şartı şurtu yok, hodri meydan” diyerek destek vermişti.
Oysa Bahçeli ve MHP Genel Merkezi, Başbakan’ın bu çıkışının bir taktik olduğunu değerlendirip 48 maddenin TBMM’den öncelikle çıkarılmasına destek verilmemesini düşünüyordu.
Şandır, bu gelişmeler üzerine partiden sessiz kalması uyarısı aldı. Şandır’ın tercih edilmesinde bir diğer nedenin ise Suriye’deki çatışmaların ortasında kalan akrabalarını Türkiye’ye getirtmesi sürecinde Ak Parti yönetimiyle ilişkiler geliştirmesi olduğu öne sürüldü. Bu etkenler bir araya geldiğinde Bahçeli’nin Şandır’ı tercih etmesi sürpriz olarak karşılanmamalı.
TBMM kulislerinde Şandır’ın Ak Parti’ye geçeceği iddiaları yayıldı. Şandır, gazetecilerin soruları üzerine Ak Parti’ye geçeceği iddialarını gülünç bulduğunu belirterek yalanladı.

 

Bir önceki yazımız olan MHP ve daraltılmış bölge başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *