Şahin Sucukları süt ürünleri de satacak!

Sucukta başa güreşti şimdi de süte giriyor


Süt ürünleri üretimine geçmeye hazırlandıklarını söyleyen Şahin Sucukları Genel Müdürü Mustafa Demirpalta, “Türkiye’nin ilk 500 büyük firması arasında girmeyi hedefliyoruz” dedi
Kayseri’ye has damak tadı sucuğu Türkiye’ye yayan bir marka Şahin. Bu alanda Türkiye’nin en büyük üreticileri arasında yer alıyor. 90’ıncı yılını geriden bırakan Şahin Sucukları’nın hedefi de büyük.
Türkiye’nin en büyük 500 firması arasına girmek istiyor. Şahin-Melek Et ve Et Mamulleri Genel Müdürü Mustafa Demirpalta, Kayseri’ye has bir damak tadını Türkiye’ye satmaya, tanıtmaya çalıştıklarını belirterek, “Bunu yaparken de kaliteden taviz vermiyoruz. Sucuk ve mantı üretimimiz var ama sosis, salam tarzı bir ürün yapmak istemiyoruz. Bizim bu işler haricinde faaliyet alanımız yok. Sucuk, pastırma ve mantı üretiyoruz. Mantının etini de kendi tesislerimizde üretiyoruz. Mantının her şeyini el değmeden yapıyoruz” dedi.

Yeni tesis kuruyor
Yeni üretim planları yaptıkları bilgisini de veren Demirpalta, “Önümüzdeki dönem süt ürünleri üzerine üretime başlayacağız. Türkiye’nin ilk 500 büyük firması arasında girmeyi hedefliyoruz. 2014 sonu veya 2015 yılı başında ise borsada halka açılmayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı.
2011 rakamlarında Türkiye’nin ikinci 500 büyük firması arasında yer aldıklarını hatırlatan Mustafa Demirpalta, “2012’de de yine o bölgede yer alacağız. Ancak 2013 verileriyle ilk 500 firma arasında yer almayı hedefliyoruz.
Kayseri Mimarsinan OSB’den yaklaşık 62 bin metrekare arazi ve 40 bin metre kapalı alan üzerinde çok daha modern ve AB yasalarına göre tesis kurmayı planlıyoruz. Süt ürünleri üzerine üretime de bu tesiste başlayacağız” bilgisini verdi.

Demirpalta, Türkiye’nin en büyük işlenmiş et ve et ürünleri firmalarılarından biri olduklarını da anımsatarak, kuruluş hikayaleri hakkında şunları anlattı:
“1923’te kuruldu. O dönemin şartları göz önüne alındığında Türkiye’de tarıma dayalı bir endüstri var. Kayseri’de tarım yapmak da pek mümkün değil. Şahin’in kurucuları da Kayseri’ye özgü sucuk ve pastırma üretimine geçmek istemiş. Bu işe küçük çapta başlamışlar ve sürdürmüşler. Yavaş yavaş bu ticarete dönüşmüş. İlerleyen yıllarda Kayseri şehir merkezinde üretim devam etmiş. 1945’te Şahin’in şimdiki üretim alanı olan Kayseri Karpuzatan mevkiinde bir bölge tahsis edilmiş ve burada çalışmalar bugüne kadar devam etmiş.”

Bir önceki yazımız olan Nusr-Et Newyork'ta şube açıyor başlıklı makalemizde nusr-et, Nusret Gökçe ve nusret lokantası hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *