Üniversiteler sessiz sedasız açılıyor

Bu yıl üniversitelerde yeni akademik yıl açılış törenleri çok sade geçiyor. Üniversite rektörlerini arayan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileri, açılışlara tanınmış kişilerin çağırılmaması yönünde ricada bulundular. Rektörler, bu isteğin altında yatan nedenin “Gezi Parkı” ile başlayan olayların üniversitelere yayılmasını önlemek olduğunu belirtiyorlar.
Birkaç istisna dışında pek çok üniversite bu çağrıya uyarak sessiz sedasız açılmaya karar verdi.
Ancak bazı üniversitelerin açılışlarında yine siyasetçiler yer alacak. Bu yıl ilk defa öğrencilerine kapılarını açacak olan Abdullah Gül Üniversitesi’ni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül açacak. Yine Fatih Üniversitesi’nin açılışını da Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gerçekleştirecek.
İlk açılışı yapan üniversitelerden biri İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) oldu. 13 Eylül Cuma günü açılış töreni düzenleyen üniversitenin konuğu yazar Sunay Akın’dı. Bahçeşehir Üniversitesi ise yeni akademik yıl açılışını sadece üniversite paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirdi.
Sadece üniversite yönetiminin ve öğrencilerin katılımıyla açılışını gerçekleştiren Selçuk Üniversitesi’nde konuklara Türk sanat müziği konseri verildi.
Işık Üniversitesi’nde yeni akademik yılı açılış töreni 23 Eylül 2013 Pazartesi günü yapılacak. Açılışa dış protokolden katılım olmayacak.
Açılış tarihini 8 Ekim 2013 olarak belirleyen İstanbul Üniversitesi’nde de siyaset ve iş dünyasından katılım olmayacak.
Yeni akademik yılı sade bir törenle gerçekleştirmeyi tercih eden üniversitelerden biri de Ankara Üniversitesi. 7 Ekim 2013 tarihinde yapılacak törene sadece üniversitenin paydaşlarının katılmasına karar verildi.
Boğaziçi Üniversitesi’nde dersler 23 Eylül’de başlayacak. Yeni akademik yıla aynı tarihte başlayacak olan Sabancı ile Galatasaray üniversiteleri de açılış töreni yapmayacak.

Henüz netleşmeyenler

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin açılış tarihi henüz belli değil. Üniversitenin açılışını geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirmişti. Ancak bu yıl açılışta Başbakan yer almayacak.
Gazi Üniversitesi’nin açılışı 7 Ekim 2013’te gerçekleştirilecek. Törene iş ve siyaset dünyasından konuklar da davetli. Ancak katılacak isimler henüz netleşmedi.
Ege Üniversitesi açılış törenini 9 Ekim’de yapacak. Katılımcılar belli değil.
Yıldız Teknik Üniversitesi akademik açılışını ekimin ilk haftasında yapmayı planlıyor. Üniversitenin açılışına siyasetçiler katılmayacak.

Bir önceki yazımız olan Densa Denizcilik rekora gidiyor başlıklı makalemizde Denet Sabancı Çetindoğan, Densa Denizcilik ve gemicilik hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *