Üniversite ek yerleştirme başvuruları ne zaman bitecek?

Yüz binlerce adayın merakla beklediği ek yerleştirme başvuruları yarın başlıyor. Adayların boş kontenjanların yanı sıra yeni açılan bölümlerle birlikte tıp, hukuk, psikoloji, diş hekimliği, eczacılık gibi gözde bölümlere girme şansı bulunuyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üniversite adaylarının günlerdir heyecanla beklediği Ek Yerleştirme Kılavuzu’nu nihayet açıkladı. ÖSYM’nin internet sitesinde yayımladığı kılavuza göre ek yerleştirme 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacak. Adaylara ön bilgi vermek amacıyla kılavuzun yayımlandığını duyuran ÖSYM, bu nedenle adaylara tercihlerini yapmadan önce internet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzdaki bilgileri dikkate almaları yönünde uyarıda bulundu.
2013 ÖSYS merkezi yerleştirme sonucuna göre 36 bin 183’ü lisans, 73 bin 6’sı önlisans olmak üzere toplam 109 bin 189 kontenjan boş kaldı. Ancak bir programa yerleşme hakkı kazanmasına rağmen kazandıkları bölümlere kayıt yaptırmayanlarla birlikte adayların önünde yaklaşık 130 bin boş kontenjan bulunuyor. Üniversitelerin bu yıl ilk defa öğrenci alacağı yeni bölümlerin yanı sıra adayların tıp, hukuk, diş hekimliği, psikoloji, eczacılık, fizyoterapi ve rehabilitasyon, okul öncesi öğretmenliği gibi en gözde bölümlere girme şansı devam ediyor. Bu son şansı kaçırmamak için süreci çok iyi değerlendirmek ve hata yapmamak çok önemli. Peki, ek yerleştirmeden kimler yararlanabiliyor, başvurular nasıl yapılacak, adayların kaç tercih hakkı bulunuyor? En çok merak edilen soruların cevabını sizler için derledik.

Tercihler ne zaman yapılacak?

Adaylar tercihlerini 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Başvurusu süresi uzatılmayacak. Ek Yerleştirme Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr adresinde yer alıyor. Kılavuzun dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Kılavuz adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlandığı için adayların tercih yapmadan önce ÖSYM’nin internet adresini yakından takip etmeleri, güncellenerek yayımlanacak kılavuzu dikkate almaları gerekiyor.

Kimler ek yerleştirmeden yararlanabilecek?

2013 ek yerleştirmede tercih yapabilmek için öncelikle 2013 ÖSYS’ye başvurulmuş olması zorunlu. 2013 ÖSYS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapamayacaklar. Merkezi yerleştirmede tercih yapıp bir programa yerleşemeyen adaylar ise tercih yapabilecekler.
Ayrıca merkezi yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylarla kontenjan sınırlaması olan açıköğretim programlarına yerleştirilmiş adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim önlisans programlarına ek yerleştirme için başvuru yapabilecekler. Özel yetenek sınavıyla yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar da tercih yapma hakkına sahipler.

Adayların kaç tercih hakkı bulunuyor?
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da adayların 30 tercih hakkı bulunuyor. Adaylar 30’u geçmemek üzere önlisans ve lisans programlarından istedikleri sayıda tercih yapabilecekler; tercihlerin tümünün doldurulması gerekmiyor. Örneğin bir aday sadece beş program tercih etmek istiyorsa, sadece beş tercih yapabilir. Merkezi yerleştirmede yapılan tercih listesi, ek yerleştirmede geçerli olmayacağı için tercih listesinin, boş kontenjanlara göre yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Kılavuzda puanı oluşmayan programları herkes tercih edebilecek mi?

Yeni açılan yükseköğretim programlarıyla merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecek. En küçük puanı oluşan programları ise sadece programın taban puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecekler. 5Adaylar puanından yüksek programları tercih edebilecekler mi?

Adaylar puanlarından yüksek programları tercih edemeyecekler. Tercih yapabilmek için o programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puanına sahip olmak gerekiyor. 2013 ÖSYS’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan tüm adaylar lisans programlarını tercih edebilecekler. Meslek liselerine sınavsız geçiş hakkı tanınan programlar dışındaki önlisans programlarından tercih yapabilmek için ise YGS’de ilgili puan türünde en az 140 almak gerekiyor.

Sınavsız geçişten kimler yararlanacak?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açıköğretim önlisans programlarına sınavsız yerleşebilecekler. Tablo 3A’da yer alan programlara yerleştirme yapılırken önce kendi alanlarında sınavsız geçiş hakkına sahip meslek lisesi mezunu adaylar yerleştirilecek.

2013 üniversite ek yerleştirme başvuruları ne zaman bitecek?
Tercihler, Başvuru Merkezleri aracılığıyla ya da ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel yapılabilecek. Posta, fax, elektronik posta gibi yollardan yapılan başvurular kabul edilmeyecek. İnternet kullanımında deneyimi bulunmayan veya yanlış yapmaktan çekinen adayların tercih bildirimini Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmalarında yarar var. Başvuru Merkezi aracılığıyla tercihleri göndermek isteyen adaylar, doldurdukları tercih formu ve nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaportlarıyla birlikte 25-30 Eylül tarihleri arasında başvurularını yapabilecekler. Ücret olarak adaylardan 3 TL alınacak.

Kazanıp da gitmeyenlerin puanı düşecek mi?
Merkezi yerleştirmede olduğu gibi ek yerleştirmede de tercih yapıp yerleştirme hakkı kazandığınız takdirde, kaydınızı yaptırmasanız bile gelecek yıl sınava girdiğinizde puanınız düşecek. O nedenle kazandığınızda gitmeyeceğiniz bölümleri tercih listenize almayın!

KYK bursu ve yurtlarından yararlanılabiliyor mu?

Ek yerleştirmeyle üniversiteye başlayan öğrencilerden burs ve öğrenim kredisi için müracaat alınacak. Müracaat tarihleri yerleştirmeler açıklandıktan sonra hem www.kyk.gov.tr hem de basın yoluyla duyurulacak. Bu yıl lisans öğrencilerine 280 TL burs veriliyor.

Sonuçlar ne zaman açıklanır?

Geçtiğimiz yıllarda sonuçlar, genellikle bir hafta içerisinde açıklanmıştı. Adaylara kayıt için de 3-4 gün gibi bir süre tanınmıştı. Bu yıl da üniversiteler eğitime başlamadan kayıtların tamamlanmasının planlandığı kaydediliyor. Üniversitelerin bir kısmı açıldı, bir kısmı da önümüzdeki haftalarda açılacak. Ek yerleştirmeyle üniversiteye yerleşenlerin ders kaybı yaşamaması için ekimin ilk haftasına kadar kayıtların tamamlanması bekleniyor.

Tıp fakültelerindeki boş kontenjanlar
Ek yerleştirmede adayların en çok tercih ettiği bölümlerin başında gelen tıpta 57 boş kontenjan bulunuyor. Bu bölümde devlet ve vakıf üniversitelerinde puanlar 350’den başlayarak 467’ye kadar çıkıyor.

ÜNİVERSİTE BOŞ KONT. TABAN PUAN

Acıbadem Ü. (İng.) 1 417,308
Adnan Menderes Ü. 1 465,982
Bezm-i Alem Ü. 2 441,575
Düzce Ü. 1 460,133
Ege Ü. 1 493,251
Fatih Ü. 2 386,412
İnönü Ü. (İng.) 2 459,930
İ. Kemerburgaz Ü. (İng.) 1 387,965
İzmir Ü. 2 409,605
Karadeniz Teknik Ü. 1 463,050
Maltepe Ü. 1 417,053
Pamukkale Ü. 1 467,399
Şifa Ü. 1 430,256
Turgut Özal Ü. 1 423,857
Yeditepe Ü. 1 438,410
Yeni Yüzyıl Ü. 3 389,419
Yakın Doğu Ü. 16 363,089
Yakın Doğu Ü. (İng.) 18 350,781
Yakın Doğu Ü. (İng-TB) 1 453,766

SORU-CEVAP

SORU: TS-2 puanım 319, Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümü (İ.Ö.) 309’dan alıyor. Bu bölümde 7 boş kontenjan var. Tarih bölümüne girme şansım nedir acaba?
CEVAP: Bu bölüme girme şansın olabilir ama yine de bol şanslar!

SORU: LYS birinci tercihlerde yazdığım Adnan Menderes Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nü ek yerleştirmede tekrar yazabilir miyim? Aynı bölüme yerleşemeyeceğimi biliyorum fakat aynı bölümün ikinci öğretimini yazma şansım var mı?
CEVAP: Evet yazabilirsin ama puanından daha düşük olan yerleri.

SORU: Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümü 354 ile kapatmış. 2 kişilik yer var ben 370 aldım. Yerleşme olasılığım nedir?
CEVAP: Muhtemelen olur ama senden yüksek puanlı istekliler de çıkarsa işin zor demektir. Başka yerleri de yazmalısın.

SORU: Ek yerleştirmede puanlar düşmeyecekse ve puana göre alınacaksa boş kontenjanlar nasıl dolacak? ÖSYM’nin bir kolaylık sağlaması gerekmez mi? Puanımız yetseydi zaten ilk tercihte kazanırdık. Şayet ben düşük yerleri yazdığım halde girememiştim.
CEVAP: Başka üniversiteleri yazmanız gerekiyor kontenjanları dolmayan yerler var onlara barajı aşanlar başvurabiliyor ya da yeni açılan yerlere.

Bir önceki yazımız olan 2013 Üniversite Bursları başlıklı makalemizde 2013 üniversite bursları, bedava burslar ve ek kontenjanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *