Üniversite öğrencisinin en büyük sorunu

Üniversite kolay, yurt zor

Üniversiteye yerleşen binlerce öğrencinin kalacak yeri yok. Bu yıl yurtlara yerleştirilen öğrenci sayısı 88 bin; örgün öğretimi kazanan ise yaklaşık 675 bin. Barınma sıkıntısı yaşayan öğrenci sayısı 300 bini buluyor

Üniversite öğrencilerinin en büyük sorunu barınma. Özellikle de yeni başlayanların. Çünkü yaşadıkları şehri tanımıyorlar ve kendilerini güvende hissedecekleri bir yerde kalmak istiyorlar. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YURTKUR) bağlı yurtlar bu nedenle ilk tercihleri oluyor. Ancak son yıllarda üniversite ve kontenjan sayıları hızla artarken, yurtlarda paralel bir artış yaşanmadı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2011-2012 Öğretim Yılı Yükseköğretim İstatistikleri’ne göre üniversitelerde açıköğretim fakülteleri hariç 2 milyon 679 bin 739 öğrenci okuyor. Bu öğrencilerin de yüzde 70’i, ailesinin yaşadığı şehirden başka bir şehirde öğrenimini sürdürüyor. Bu da 1,8 milyon öğrenci demek.
YURTKUR’a bağlı 81 il, 138 ilçede ve Lefke’de olmak üzere toplam 345 yurt bulunuyor; bu yurtlarda 308 bin yatak kapasitesiyle hizmet veriliyor. Bu durumda yaklaşık 1,5 milyon öğrencinin barınma sorunuyla karşı karşıya kaldığı görülüyor. Yine bu yıl örgün öğretime yerleşen öğrenci sayısı yaklaşık 675 bin. Yurtlara bu yıl kabul edilen öğrenci sayısı ise 87 bin 702. YURTKUR, başvuran öğrenci sayısıyla ilgili net bir bilgi paylaşmıyor ancak yüzde 70’inin ailesinden ayrı bir şehirde okuduğu verisinden yola çıkarak, bu yıl da yaklaşık 380 bin öğrencinin kendine kalacak bir yer bulmak zorunda olduğu görülüyor.

Ücretler 198 TL’ye çıkıyor
YURTKUR’a bağlı yurtlarda genel ücret 111 TL. Standardı yüksek, özel nitelikli yurtlarda ise ücretler 114 TL ile 198 TL aralığında. Yurtta kalan öğrencilere sabah kahvaltısı 2.20 TL, akşam yemeği 4.50 TL olmak üzere toplam 6.70 TL beslenme yardımı yapılıyor. Yurtlarda kalan öğrencilerin en büyük şikayetleri kalabalık odalar ve bakımsızlık. Odalardaki eşyaların eskikliği, tuvalet ve banyoların hem sayıca hem de temizlik açısından yetersizliği gibi pek çok sıkıntı var. Bu konuda iyileştirme çalışmaları yapılıyor. Çok eski yurtlar yıkılıp yeniden inşa edilirken, büyük çoğunluğunda da binalar bakımdan geçiriliyor, eşyalar yenileniyor. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, inşaat ve kiralamalarla yurt sayısını artırmaya çalıştıklarını belirtmiş, yurtları yenileme çalışmaları hakkında da bilgi vermişti. Bakan Kılıç’ın verdiği bilgiye göre yurtlardaki odalara 32 bin adet mini buzdolabı konuldu, tüm battaniyeler 310 bin adet elyaf yorganla değiştirildi.
Eğitim-Sen eski Başkanı Alaattin Dinçer, standardı yüksek yurtların sayılarının giderek arttığına dikkat çekiyor. Yarı özel olarak nitelediği bu yurtlarda daha konforlu ve öğrenci odaklı hizmet verildiğini söyleyen Dinçer, diğer yurtlardaki sıkıntıları ise şöyle sıralıyor: “Odalar 6-8 kişilik olabilmekte, dolap ve banyo sıkıntısı yaşanabilmekte. Odaların kalabalık olmasından dolayı kişisel eşyaların korunması ve sağlık açısından öğrenciler arasında iletişim çatışmaları yaşanmakta; idari personelin oda disiplini açısından sağlamaya çalıştığı otorite öğrencilere olumsuz yansımakta.”

Şimdi kalacak yer arıyorlar

Sema Işık (Trakya Üniversitesi-Makine Mühendisliği): Üniversiteyi kazanınca ilk işim devlet yurduna başvurmak oldu ama açıkta kaldım. Ablam da şehir dışında okuduğu için özel yurda yazılmam ailemi sıkıntıya soktu. Yurt kontenjanları artmalı. Bu yıl çok fazla öğrenci zor durumda kaldı. Özel yurtlara yazılmak zorunda bırakıldık. KYK bu soruna en kısa zamanda çözüm üretmeli.

Aslı Yetkinköle (Ankara Üniversitesi-Sosyoloji): Ben iki yıldır devlet yurduna başvuruyorum ama hiçbir şekilde yerleşemedim. Sadece ben değil çevremdeki çoğu arkadaşım da aynı durumda. Maddi durumlar göz önünde bulundurulduğunda yurt çıkması kesin olan pek çok kişiye yurt ve burs çıkmadı. Bu sorunların giderilmesi için devlet yurtlarının kapasiteleri artırılmalı ve barınma koşulları iyileştirilmeli. Rahat ve diğer yurtlara göre daha iyi durumda olan yurtların sayısı da oldukça az ve sadece belirli insanları almaktalar. Öyle ki hatırı sayılır insanların yardımı olmadan yerleşmek neredeyse imkânsız hale geldi.

Ahmet Kesim (Trakya Üniversitesi-İşletme): Üniversiteyi şehir dışında kazandığım için devlet yurduna başvurdum. Ama maalesef yurt çıkmadı. Üstelik yedeklerde bile yokum. Bu nedenle özel yurtta kalmak zorundayım. Daha önemli ihtiyaçlarıma vereceğim parayı ne yazık ki kalacak yer olmadığı için özel yurda vermek zorundayım. Bu durum en kısa sürede düzelirse benim gibi mağdur öğrenciler için çok iyi olur.

Öğrenciye kiralar zamlı
Önceki yıllarda ev sahipleri öğrenciye ev kiralamıyorlardı. Ancak son yıllarda bu tutum tamamen değişti. Çünkü evleri ailelere verecekleri ücretlerden çok daha yüksek rakamlara öğrencilere kiralayabiliyorlar. Öğrenciler de 2-3 arkadaş bir araya gelip kiraladıklarında uygun olduğu için bu ücretlere razı oluyorlar. Ayrıca öğrencilerin büyük çoğunluğu bodrum, zemin, çatı katı gibi ailelerin genelde oturmayacakları yerlerde oturmayı kabul ettiklerinden, ev sahipleri için en ideal müşteri konumundalar.
Üniversitelerin bulunduğu bölgelerdeki kira ücretlerini emlak sitelerinden araştırdık. Aşağıdaki rakamlar en düşük kira ücretleri. Bu rakamlar da öğrencilerin içinde bulunduğu durumu ortaya koyuyor.

İSTANBUL
Avcılar: 2+1: 550 TL; 3+1: 650 TL
Fatih: 1+1: 700 TL; 2+1: 1.000 TL; 3+1: 1200 TL
Şişli: 1+1: 1000 TL; 2+1: 850 TL; 3+1: 1.200 TL
Göztepe: 2+1: 800 TL; 3+1: 850 TL
Beşiktaş: 1+1: 900 TL; 2+1: 1000 TL; 3+1: 1800 TL
Üsküdar: 2+1: 750 TL; 3+1: 1.150 TL
Sarıyer-Bahçeköy: 1+1: 400 TL; 2+1: 650 TL; 3+1: 900 TL
ESKİŞEHİR
Yeşiltepe-Tepebaşı: 1+1: 250 TL; 2+1: 375 TL; 3+1: 750 TL
ANKARA
Yenimahalle: 1+1: 500 TL; 2+1: 290 TL; 3+1: 550 TL
Çankaya: 2+1: 700 TL; 3+1: 550 TL
İZMİR
Bornova: 1+1: 900 TL; 2+1: 450 TL; 3+1: 500 TL
Buca: 1+1: 550 TL; 2+1: 450 TL; 3+1: 500 TL
Üçkuyular: 2+1: 550 TL; 3+1: 700 TL
Balçova: 2+1: 750 TL; 3+1: 850 TL
BURSA
Merkez: 2+1: 425 TL; 3+1: 800 TL
KAYSERİ
Melikgazi: 3+1: 600 TL
ÇANAKKALE
Merkez: 1+1: 375 TL; 2+1: 300 TL; 3+1: 550 TL

Onlara okumayı öğretin!

Türk Kızılayı, “Okumayı Seninle Öğrendim” projesi kapsamında hazırlanan eğitim setleriyle maddi durumu yetersiz ilkokul birinci sınıf öğrencilerine destek oluyor.
Merter Şubesi önderliğinde Kitap Network tarafından gerçekleştirilen proje, Türkiye genelinde İl Milli Eğitim Müdürlükleri, PTT Kitap ve PTT Kargo işbirliğiyle yürütülüyor. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla hayata geçirilen projede hazırlanan kitap setleri, çocukların bir yıllık eğitimlerini karşılayacak yeterlilikte hikaye ve etkinlik kitaplarından oluşuyor. Projeye destek vermek isteyenler www.okumayiseninleogrendim.org adresinde fotoğrafları bulunan sınıflardan istediklerini seçerek bir öğrenci için bir kitap seti karşılığında 50 TL’lik hediye çekinden satın alabiliyorlar. Geçtiğimiz eğitim döneminde başvuran 3 bin 846 öğrenci, kitap bekliyor; yeni eğitim yılı için başvurular bugün başladı.

Boğaziçi’nden yaratıcı fikirlere destek 

Boğaziçi Üniversitesi, İnovasyon ve Girişimcilik Uzmanlık Sertifika Programı ile katılımcılara diledikleri yerde, diledikleri hızda eğitim alma fırsatı sunuyor. Başvuruları 23 Eylül’de başlayacak programda, girişimcilere, üniversite mezunu veya son sınıf öğrencilerine, inovasyon alanında kendini geliştirmek isteyenlere ulaşılması hedefleniyor. Katılımcıların sanal ortamda birbirleriyle deneyimlerini paylaşabileceği ve öğretim elemanlarıyla iletişim kurabileceği programda, en başarılı üç yeni ve yaratıcı iş fikrine sahip katılımcıya finansal destek ve danışmanlık hizmeti de sunulacak.

Bir önceki yazımız olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan savaşa çağrı şiiri başlıklı makalemizde Cahit Zarifoğlu, Cahit Zarifoğlu savaş şiiri ve MEB Bakani Nabi Avcı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *