Ülker’in Godiva’sı büyüyor

Ülker’in çikolata devi Godiva’yı alımının beşinci yılı için düzenlenen İstanbul’daki toplantıya katılan Godiva CEO’su Jim Goldman, her yıl ortalama yüzde 10 büyüdüklerini belirterek, son 5 yılda şirketin piyasa değerinde ciddi artış olduğunu söyledi. Goldman, bu büyümenin en önemli sebebinin yapılan yatırımlar olduğunu kaydetti.

765 milyon dolarlık ciro hedefi
Şirket bu dönemde pazarlama yatırımında yüzde 63, mağaza ve satış yatırımlarında yüzde 29, çalışan ve altyapı yatırımlarında yüzde 40 artışa imza attı.
Godiva, bir önceki sahibi Campbell Soup’un yönetimi sırasında stratejik bir öncelik değildi” diyen Goldman, şöyle devam etti: “Yıldız Holding bünyesinde stratejik bir yatırım olmanın avantajlarını yaşıyoruz. Büyüme konusunda önemli beklentiler var ve bu sebeple önemli yatırımlar yapılıyor. 2008-2013 arasında her yıl yüzde 10’un üzerinde büyümeden söz ediyoruz. 2013 sonu itibariyle ciromuz 765 milyon dolara ulaşacak.”
Goldman, Yıldız Holding bünyesinde Avusturalya, Çin, Endonezya, Kore, Macau, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi yepyeni coğrafyalara giren Godiva’nın, çok daha global bir marka haline geldiğini vurguladı. Goldman, son beş yılda uluslararası satışların yüzde 43’ten yüzde 52’ye yükseldiğini belirterek, zincirlerine 88 yeni mağaza eklendiğini belirtti.
Goldman, “Godiva Belçika’da doğmuş olsa da bugün başarılı bir Türk şirketi ve markası. Türkiye, Godiva alındığında gurur duymuştu, bugün Godiva’nın geldiği bu nokta ile daha da büyük gurur duymalıdır” dedi.

8. mağaza yolda
Jim Goldman, önümüzdeki yıl Çin, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de büyümeye öncelik vereceklerini söyleyerek, yılsonu itibariyle Türkiye’de 8 mağazaya ulaşacaklarını kaydetti. Goldman, global büyümede öncelikli pazarlardan birinin Çin olduğuna işaret etti. Goldman, “Çin’de çikolata kafelerden ‘amiral mağazalara’, önemli alışveriş caddelerindeki mağaza ve satış noktalarına kadar birçok değişik mekan çeşidi ile büyüdük. Mağaza sayımız 50’yi aşacak” dedi. Goldman, Japonya’da ise 2009’da 154 milyon dolar olan satışların, 2013’te 250 milyon dolara yükseldiğini ve Japonya’nın Godiva’nın şimdilerde en yüksek ciro yaptığı ülkelerden biri haline geldiğini söyledi.

5.3 milyon çilek sattı
Godiva Kuzey Amerika Başkanı Jeri Finard, markanın önemli pazarlarının başında gelen Kuzey Amerika mağazalarının da, yeni stratejilerle satış ve karlılıklarını artırdığına dikkat çekti. Finard, daha fazla karlılık stratejisiyle mağaza sayısını 276’dan 217’ye düşürdüklerini söyledi. Finard sözlerine şöyle devam etti: “Bu strateji ile mağaza başına satışlar yüzde 37 artarken, her bir mağazanın karlılığı ise yüzde 248 arttı.”
İngilizce’de “dipping” olarak kullanılan çikolataya batırılmış ürünler kategorisinin hızlı büyümesine de işaret eden Finard, 2008’de 20.6 milyon dolar olan büyüklüğün, 2013 yılında ise 34.5 milyon dolara çıktığını ve geçen yıl Kuzey Amerika’da 5.3 milyon adet çikolataya batırılmış çilek satıldığını sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Abdullah Gül'ün Gezi Parkı yorumu başlıklı makalemizde Abdullah Gül Gezi Parkı yorumu, cumhurbaşkanı abdullah gül ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *