Ülker kendi şekerini üretecek

Edinilen bilgilere göre Bank Asya, alacaklarına karşılık Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi’nden (APEK) devraldığı Adapazarı Şeker Fabrikası’nı Ülker Grubu’na satış işlemini tamamladı.

Şeker üretimine devam
Cumhuriyetin ilk şeker fabrikalarından biri olan Adapazarı Şeker, 2005 yılında 60 bin üyesi bulunan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne devrolmuştu. APEK, banka kredisi kullanarak Özeleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan fabrikayı satın aldı. Ancak bankaya biriken 150 milyon TL borcundan dolayı hisselerinin yüzde 98’ini ‘Hisse Devir ve Borç Tasfiyesi Sözleşmesi’ çerçevesinde 2012 yılında Bank Asya’ya devretmek zorunda kaldı. Ancak banka, işinin bankacılık olduğu ve şeker işine girmek istemediği için fabrikayı satma kararı verdi.
Şeker fabrikası için üç-dört firma teklif vermişti. Bunlardan biri de Ülker Grubu oldu. Murat Ülker’in bir ay önce fabrikayı incelemek için şehre gittiği ve bir süre sonra satın alma talimatı verdiği öğrenilenler arasında. Ülker’in fabrikayı aldıktan sonra şeker üretimini devam ettireceği bilgisi alındı. Murat Ülker’in Sakarya’da Ak Gıda ve Cola Turca yatırımları da bulunuyor.

Şekerini artık kendi üretecek

Ülker yetkilileri, fabrikayı kendi hammadde ihtiyaçları için aldıklarını belirtti. 40 bin tonluk kapasitesi olan fabrika, Ülker’in 200 bin tonluk şeker ihtiyacının sadece bir kısmını karşılayabilecek. Adapazarı Şeker, 1953’te kuruldu. Cumhuriyet döneminde kurulan dört şeker fabrikasından sonra kurulan beşinci fabrika durumunda. 1999’da deprem nedeniyle zarar görünce bir süre üretime ara verdi. Daha sonra APEK’e satıldı. APEK fabrikayı yeniden tamir ederek üretime geçirdi. Ancak borcu nedeniyle fabrikayı devretmek zorunda kaldı.

Bir önceki yazımız olan PKK yeni Roj TV için vergi topladı başlıklı makalemizde devlet istihbaratı, haraç ve istihbarat hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *