Özgür Ecevit Taşçı’nın emekliliğine 3 ay vardı

Balyoz Harekat Planı kapsamında Fatih Camii’ne yapılacağı ileri sürülen eyleme ilişkin keşif yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan ve 13 yıl 4 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Jandarma Binbaşı Özgür Ecevit Taşçı’nın eşi Hande Zeybek Taşçı Milliyet’e konuştu.
Önceki gün Twitter hesabından, “Maaşsız emeklilik hakkını bile en genç subay olduğu için alamayan eşimi, bu davanın en mağdur mahkumu ilan ediyorum. Maaş yok, ikramiye yok. 7 yaşındaki çocuğumun rızkını çaldılar, 16 yıllık hizmetinin karşılığı hakkı olan parasını çaldılar, ortada bıraktılar bizi öylece.. O vicdansızlara sesleniyorum, bari çocuğumun rızkını, eşimin ekmeğini çaldınız ordudan atıp özgür bıraksaydınız, pazarda limon satardı, rızkını çıkarırdı” diye yazdı. Konuya ilişkin olarak Milliyet’e şunları anlattı:
“Eşim bu davanın en genç sanığı, 39 yaşında. Jandarma Üsteğmen olduğu döneme dair suçlanıyor. O dönemde ‘Sosyal Antropoloji’ masterı yapıyordu. Öğrenciydi. Fiilen asker değildi. Sadece özlük olarak Bölge Komutanlığı’na bağlı görünüyordu. Aktif görevde olmamasına rağmen listelerde adı çıktı. Son olarak binbaşıydı. Ocak 2014’de haklarıyla birlikte istifa etme hakkını alacaktı. Ama böyle olunca bütün hakları elinden alındı. Emekli ikramiye ödenmeyecek. Emekli maaşı da alamayacağız. 7 yaşında bir kızım var. Onun geleceği elinden alındı. Ben ilkokul öğretmeniyim. İstanbul’da görevliyim.
Geçen sene eşimin tayini Mardin’e çıkmıştı. Benim tayinim çıkmayınca lojmandan çıkmak zorunda kaldık. Kiralık bir ev tutmuştuk, orada kalıyorduk. Şimdi kız kardeşimin yanındayım. Eşim 15 Temmuz 2012’de Mardin’de göreve başladı. Göreve başladıktan bir ay sonra Mardin kırsalında eşim araçla geçerken bir mayın patlattılar. O saldırıdan yara almadan kurtuldu. Ama sonra karar duruşması için İstanbul’da geldi. Silivri’de mahkeme salonunda tutukladılar.”

Zamana karşı yarış başladı

 

Uzmanlara göre sanıkların özlük haklarını da etkileyebilecek hukuki süreç şöyle işleyecek: 10. Ağır Ceza Mahkemesi gerekli işlemlerin ardından keşinleşen cezalarla ilgili şerh yazarak bir suretini infaz savcılığına, bir suretini de sanığın bağlı olduğu kurumlara gönderecek.
Kararların kurumlara ulaşmasından sonra o kişiyle ilgili özlük işlemleri de başlamış olacak. Dolayısıyla bu süreç 3 aydan geç bir zamanda tamamlanırsa Taşçı da haklarıyla birlikte emekli olma hakkı kazanacak. Aksi takdirde sadece OYAK’a ödediği primlerin karşılığını alabilecek ve diğer haklarını kaybedecek.

Bir önceki yazımız olan Suç aynı Yargıtay'ın kararı farklı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *