Özel hastane ücretleri ne kadar oldu?

Özel hastaneler Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin bir değil, iki katına kadar ilave ücret alabilecekler.
Yeni düzenlemeyle, özel hastaneler için Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nca belirlenen hizmet bedellerine ek olarak, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden tahsil edilecek ilave ücret tavanı bir katından iki katına çıkarıldı. Yeni düzenleme ile eskiden özel hastanede 1510 lira olan prostat ameliyatı 3 bin 20 liraya çıkacak. Bu ilave ücret, tahlil ve tetkikler de eklendiğinde 3 bin 500 liraya çıkacak. Yeni düzenlemeye göre, muayene tahlil ve tetkik ücreti hariç olmak üzere bazı ameliyatların ilave ücretlerinde yeni tavanlar şöyle olacak:
“Tonsillektomi 1258 TL, mastektomi 2 bin 936 TL, ingunal herni 1530 TL, gasrektomi 7 bin 480 TL, apendoktomi 880 TL, hemoroktomi 996 TL, lomber distektomi 2 bin 350 TL, katark 902 TL, prostektomi 3 bin 20 TL.”

Hastadan onay alınacak
Düzenlemeye göre, özel hastane, sunduğu paralı sağlık hizmetleri öncesinde, alacağı ilave ücrete ilişkin olarak hasta veya hasta yakınının yazılı onayını alacak. Özel hastane yetkilileri, hasta ya da hasta yakınından yazılı onay alınmadan, işlemler sonrasında herhangi bir gerekçe ileri sürerek ilave ücret talep edemeyecek.
Bazı acil ve yaşamsal tedaviler ise ücret kapsamında olmayacak. Yeni yönetmelik, şu işlemler için geçerli olmayacak:
“Acil hallerde sunulan sağlık hizmetleri, yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi, kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri), yeni doğan bebeklere verilen sağlık hizmetleri, organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemler, hemodiyaliz tedavileri, kardiyovasküler cerrahi işlemleri.”

Bir önceki yazımız olan Berkin Elvan için 'kayıt' kampanyası başlıklı makalemizde Berkin Elvan, Berkin Elvan kimdir ve Berkin Elvan'a ne oldu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *