Önleme gözaltısı nedir?

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in, “Bazı ülkelerde önleme hapsi diye bir uygulama var. Bir eylem yapılacaksa olay çıkarma potansiyeli olanlar 12 saat ve bir gün süreyle gözaltına alınıyor. Bir düzenleme ile önleme hapsi uygulamasını getirmek istiyoruz” sözleri tartışma yarattı. Adalet Bakanlığı yetkilileri, bakanlığın bu yönde bir kanun çalışması olmadığını, çalışmayı İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğünü söylerken, uzmanlar, bu yönde bir düzenlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olabileceği uyarısında bulundu. Bakanlığın, 2 yıl ve daha düşük hapis cezası öngören bazı suçlarda tutuklama yapılabilmesine yönelik bir düzenleme üzerinde çalıştığı da öğrenildi.
Güler, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, “Bazı ülkelerde önleme hapsi diye bir uygulama var. Bir eylem yapılacaksa bu eylem sırasında olay çıkarma potansiyeli olanlar 12 saat veya bir gün süreyle gözaltına alınıyor. Hakim kararı ile de bu uzatılabiliyor. Şimdi bir düzenleme ile bunu getirmek istiyoruz” diye konuştu.
Bakanlığın üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre daha önce suç işleyip işlemediğine bakılarak önleme gözaltısı uygulanacak. Bakanlık ayrıca polise mukavemet, kamu malına zarar verme suçlarının da 2 yılın altında hapis ceza öngörmesine rağmen tutuklama nedeni sayılmasına yönelik düzenleme üzerinde çalışıyor.

Maskeliye yüksek ceza

Böylece defalarca hırsızlık yapmasına rağmen ceza sınırı nedeniyle tutuklanamayanlar, suçun tekkerrürü halinde artık tutuklanabilecek. Düzenlemeyle molotofkokteyli bulunduran veya taşıyan 3 ile 5 yıl hapis alacak.
Eylemde maske takana daha fazla ceza verilecek. Polise mukavemet ve kamu malına zarar vermenin cezaları da artacak. Bunun için Türk Ceza Kanunun ilgili maddelerinde değişikliğe gidilecek. Kamu görevlisine karşı -görevini yapmasını engellemek amacıyla- cebir veya tehdit kullananlara verilen hapis cezasının artırılması da gündemde. Pakete, “polis devleti” eleştirilerine yanıt niteliğinde bir düzenleme konulması da planlanıyor. Buna göre, polislerle ilgili insan hakları ihlali şikayetleri için “Polis Denetleme Kurulu” kurulacak. STK’lar, kurulacak kurulun sivil ve tarafsız üyelerden oluşturulmasını talep ediyor.
Adalet Bakanlığı ile birlikte çalışmanın yapıldığına yönelik haberlere rağmen, bakanlık yetkilileri kendilerinin bu yönde bir çalışması olmadığını vurguladı. Uzmanlar ise bu yönde bir düzenlemenin AİHS’ye aykırılık oluşturacağı ve AİHM’den seri mahkumiyetler çıkmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

 

Bir önceki yazımız olan Gizem Akhan’ın ailesi konuştu başlıklı makalemizde Aktivist, Gizem Akhan ve Gizem Akhan Greenpeace hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *