Öcalan’dan terör yasalarını değiştirin çağrısı

BDP heyeti ile yaptığı görüşmede çözüm sürecinin ilerlemesi için devletin yanı sıra hükümetle de görüşme talebinde bulunan Abdullah Öcalan, “yeni format” dediği sürecin bundan sonraki aşaması için hükümete gönderdiği mektupta üç acil talepte bulundu.İmralı’da geçen Pazar Öcalan’la görüşen BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Milliyet’e konuştu. Buldan, Sürecin müzakereye evrilmesi konusunda Öcalan’ın devlete üç ana başlık altında yeni çözüm önerisi sunduğunu anlattı:

‘Akiller’ raporunu bekliyor
Diyalog sürecinin bittiği, müzakere sürecinin başlaması gerektiğini ifade ediyor. Müzakere sürecinde de üç ana başlık var. TMK ve TCK değişikliğini kapsayan ‘Anti-terör yasası’nın değiştirilmesi, Hakikatleri Araştırma Komisyonu da dâhil sorunun çözümü yolunda önerilen 8 komisyonun kurulması ve yasalaşması. Üçüncüsü ise pratikleşme süreci. En son aşamadır. Bu süreçte bir İzleme Kurulu’nun kurulması gerekiyor. İzleme Kurulu, Hakikatleri Araştırma Komisyonu’nun görevini üstlenebilir. Örnek verecek olursak, Lice’de yaşanan olayda izleme komisyonu devreye girebilirdi. Müzakere sürecinde Sayın Öcalan’la iletişime geçilmesi gerekiyor.
Sürecin bir parçası olan Akil İnsanlar Komisyonu hâlâ kendisi ile görüşemedi. Komisyon üyelerinin Öcalan’la da görüşmesi gerekiyor. Başbakan’a sundukları raporu Sayın Öcalan’a da sunmaları gerekiyor.”

Format neyi içeriyor?
Buldan, Öcalan’ın ilk kez kullandığı “format” kavramının ise “Yeni format dediğimiz şeyi Sayın Öcalan şöyle açıklıyor: ‘Diyalog bitti müzakere sürecinin devreye girmesi gerekyor.’ Önce yasaların değişmesi gerekiyor. Diğer yandan da Sayın Öcalan’ın dışarı ile diyaloğunun sağlanması gerekiyor” diye açıkladı.
Buldan, Öcalan’ın, Kandil’e siyaset yolunun açılması için düzenleme yapılmasını istediğini aktardı.

 

Brüksel’e aktarıldı
İmralı görüşmesinin ardından BDP heyetinin Brüksel ve Kandil trafiği hızlandı. Öcalan’ın kendisi ile görüşen resmi heyete verdiği ve “diyalogdan müzakereye geçiş süreci” olarak tanımladığı, “yeni formatı” anlattığı mektubu tartışmak için BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Brüksel’e gitti.
Demirtaş, örgütün Avrupa kanadı Kongre Gel yönetimi ile bir araya gelerek Öcalan’ın yeni gelişmeler paralelinde biçimlendirdiği çözüm planını aktardı. Dün akşam Türkiye’ye dönen Demirtaş, bugün BDP Grup Başkanvekili Buldan ve BDP İstanbul Milletvetkili Sırrı Süreyya Önder’le birlikte Kuzey Irak’a gidecek. Programda bir değişiklik olmaması halinde yarın Kandil’e ulaşacak BDP heyeti KCK yönetimi ile bir araya gelecek.

Bir önceki yazımız olan Demokratikleşme Paketi'ne son nokta başlıklı makalemizde Ak Parti, akp ve başbakan erdoğan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *