Öcalan destekli Türkiye partisi!

netgazetesi.net 9 Kasım 2005 tarihinde kurulan Demokratik Toplum Partisi 11 Aralık 2009’a kadar çalışmalarını sürdürmüştü. 2008 yılında Hakkari mitinginde PKK elebaşı Abdullah Öcalan’a özgürlük istenmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, tarafından DTP’ye kapatma davası açılmıştı. DTP, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile kapatılan 2009 yılında kapatılmıştı. Dava açıldığı sıralarda, 2 Mayıs 2008’de, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) kurulmuştu. Barış ve Demokrasi Partisi’nin de hayatı kısa bir süre sonra bitebilir!

ÖCALAN’DAN ‘TÜRKİYE PARTİSİ’ İSTEĞİ!

İmralı Cezaevi’nde yatan PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın BDP’ye emir vererek 2. Kürt partisinin kurulmasını istediği öğrenildi.

HDK olarak bilinen Halkların Demokratik Kongresi’nden bir parti kurulmuş ve HDP yani Halkların Demokratik Partisi adını almıştı. Bu gelişmeden sonra BDP’nin 3 vekili TBMM komisyonlardaki görevlerinden istifa etmişlerdi.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve BDP İstanbul milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel’in çok kısa bir süre sonra BDP’den istifa edip yeni kurulan HDP’ye katılacağı öğrenildi. Böylece BDP’nin milletvekili sayısı da 29’dan 26’ya düşmüş olacak.

Bağımsız olarak milletvekili görevini sürdüren Levent Tüzel ile birlikte HDP’ye geçecek olan bu 3 isme kısa bir süre sonra da diğer BDP milletvekillerinin geçeceği öğrenildi. Konu hakkında konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de ‘Türkiye partisi olmak hedefimiz. BDP de 2014 yerel seçimlerden sonra HDP’ye geçecek.” dedi. Önder, yeni partiyi tüm fikir ve düşüncelerin temsil edildiği, anti-faşist ve anti-emperyalist bir yapı olacağını vurguladı.

Öte yandan, Halkların Demokratik Partisi (HDP)‘nin 27 Ekim’de olağanüstü kurultayını yapacağı öğrenildi. HDP’nin genel başkanını belirleyecek olan bu ilk kurultay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşınma öncesi son adım olacak.

 

Bir önceki yazımız olan Kavgalı ünlüler Altın Portakal'da karşılaştı başlıklı makalemizde altın portakal, Antalya ve Ezgi Asaroğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *