Öğrenciler GAÜ’yü anlatıyor

Girne Amerikan Üniversitesi öğrencileri okullarını ve bölümlerini yorumladı…

Abdurrahman Samha (Endüstri Mühendisliği): Tam bir öğrenci şehri. Ürdün’den geldim. Kuzey Kıbrıs tam bir öğrenci şehri. Eğitimin yanında bölümümle ilgili referans ve akreditasonlar, gerçekleştirilen uygulamalı eğitimler çok dikkatimi çekti. Ama en önemlisi 74 farklı ülkeden öğrencinin olması. Çok kültürlü bir ortamda kurulan arkadaşlıkların bana çok şey kazandıracağını düşündüğüm için buradayım. Girne harika bir şehir, kampüsün şehre olan yakınlığı da çok önemli.
Ezgi Kenar (Okul Öncesi Öğretmenliği-2. Sınıf): Pratik yapma şansı buluyoruz. Aydın’dan geldim. Küçüklüğümden beri hayalim olan okul öncesi öğretmenliği bölümü için Kıbrıs’a geldim. Yüzde 100 burslu okuyorum. Burada olmanın en büyük avantajı, pratik yapma imkanı bulabilmemiz. Girne Amerikan Koleji’nde staj yapabiliyoruz. Staj bizim bölümümüzde çok önemli. İlerleyen yıllarda daha çok pratik yapma şansımız olacak. GAÜ’yü üç kelimeyle anlatmak gerekirse, hayallerim, arkadaşlık ve iyi bir gelecek, derim.
Odunay Ade Oluyede (Hukuk-4. sınıf): Çok kültürlü bir üniversite. Nijerya’dan geldim. Üniversitenin çok kültürlü olması, burs yelpazesinin genişliği ve aynı bursların İngiltere, Singapur ve Amerika kampüslerinde de kullanılması benim tercihimdeki en önemli etkendi. Akademisyenlerimizin alanında uzman olması, düzenlenen konferans ve seminerlerde yurtdışından gelen uzmanlarla buluşma fırsatı yakalayabilmemiz de kendimi geliştirmemde faydalı oldu.
Sinem Özüdek (Sivil Havacılık ve Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü- 1. sınıf): İngilizce eğitimi için tercih ettim. Adana’dan geldim. Üniversitemiz uluslararası bir üniversite. Yurtdışı kampüslerinin yanı sıra İngilizce eğitimini düşünerek tercih ettim. Çünkü mesleğimizde yabancı dil çok önemli. Ayrıca arkadaşlarımızla İstanbul’da uçuş eğitim okullarını ziyaret ederek, çalışmaları izleyebiliyoruz. Yine üniversitemizin anlaşmaları çerçevesinde de Geçitkale Havaalanı’nda ilk uçuş deneyimimi yaşayarak hayalimi gerçekleştirdim. Bu bölümünü bitirdikten sonra sanırım pilot olmayı düşüneceğim.
Omayah Hasan (Mimarlık-2. sınıf): Burs olanakları büyük şans.Suriye’den geldim. Benim için bölümün aktif olması çok önemliydi yaptığım araştırmalarda, bölümün kampüs dışında da şehirle iç içe olduğunu gördüm ve tercih ettim. Eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra öğrencilere burs ve yurtdışı kampüslerinde eğitim fırsatı sunması da bizim için inanılmaz bir şans. Burada olmaktan çok mutluyum. GAÜ üç kelimeyle özgüven, aile, dostluk, demek.
Gözde Özekler – Elçin Kesen (Halkla İlişkiler-4. sınıf): Aktif bir üniversite. İzmir’den geliyoruz. Bizim için üniversitenin aktif olması çok önemliydi. Çünkü iletişim fakültesindeyseniz sadece derslerde edindiğiniz bilgiler yeterli olmuyor. Üniversitemizin kendi radyo ve televizyonunun olması önemli. Hem okuduk hem de okulun radyo ve televizyonunda görev aldık. Aynı zamanda çalışma bursu da kazandık. Üniversitemizin beş yıl boyunca bize kazandırdıklarını asla unutamayacağız.

 

130 küsur üniversiteyle anlaşmamız var. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ile özellikle Mimarlık ve Mühendislik bölümlerinde çok güzel bir birlikteliğe başladık. Önümüzdeki yıl mutlaka yetiştireceğimiz Mekatronik, Makine, Otomotiv mühendislik bölümlerinde de anlaşma yapacağız. Öğrencilerimiz ilk 2 yıl bizde, son 2 yıl YTÜ’de okuyacaklar ve her iki üniversitenin diplomasına sahip olacaklar. u En iddialı olduğunuz bölümler hangileri? İlk bölümlerimizden olan işletme ve ekonomi, dünyada da ilk bine girdi. Biz bundan gurur duyuyoruz. Kendini sürekli yenileyen, Uluslararası İşletme Eğitimi Asamblesi, ABD (IACBE) ve Avrupa Konseyi İşletme Birliği (ECBE) tarafından akredite edilen bir fakültemiz. Mimarlık bölümümüz de çok başarılıdır. İleriye yönelik düşünürsek havacılık ve denizcilik bölümlerinde de iddialıyız. Uluslararası ilişkiler ve politika bölümlerine ivme kazandırmayı düşünüyoruz. ABD’deki kampüsümüz de birkaç politika okuluyla iş birliğimiz var ve bu alandaki öğrencilerimize en az 2 dönem orada eğitimlerini devam etme olanağı sağlıyoruz. Singapur, ABD, İngiltere’de kampüsleri bulunuyor. Öğrencilerimiz bu ülkelerde eğitimlerinin herhangi bir bölümünü tamamlayabilirler. Özellikle hazırlık için bu çok önemli. u Öğrenciler neden Girne Amerikan Üniversitesi’ni seçsin? Çok sebep var. En önemlisi uluslararası anlaşmada bölgedeki en ileri üniversitedir. İş birlikleriyle akreditasyonlarıyla dil eğitimiyle uluslararası bir üniversitedir. Bence üniversitelerde öğrenci nüfusu çok önemli. Büyük de küçük de olsa sorun yaratır. GAÜ bu anlamda çok ideal bir sayıya sahip. 8 bin 500 civarı öğrencimiz var. Bu da bize öğrenciye gerekli akademik eğitimi verme olanağı yaratıyor. Sınıflarımızda ortalama 25 öğrenci var. Bu da birebir öğrenci öğretmen ilişkisi demektir. Biz bir aile gibiyiz burada. Ayrıca üniversitenin Girne’de olması da bir avantaj. Hem sakinliği hem doğası hem de çalışma olanağı sağlaması açısından avantajlı. Hem kampüs hem şehir üniversitesiyiz. u Hiç dezavantajı yok mu? Mümkün değil. Öncelikle KKTC tanınmamış bir ülke. Her ne kadar tüm programlarınız dünyada tanınmış olsa da özellikle akreditasyonlarla bunu aşmaya çalışsak da sorunlar yaşanabiliyor. Eskiden her şey pahalıydı. Biz paket fiyatlar koyarak bunu çözdük.

Bir önceki yazımız olan MEB'in kılık kıyafet yönetmeliği! başlıklı makalemizde kılık kıyafet, kıyafet ve meb hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *