Çetin Doğan: Her şeyi BÇG’ye bağlamayın

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 28 Şubat Davası’na Orgeneral Çetin Doğan’ın çapraz sorgusuyla devam edildi. Orgeneral Çetin Doğan’ın, müşteki avukatları ile savcının sorularını yanıtladı. Müşteki avukatlarından Emrullah Beytar, Doğan’ın, “11 Haziran 1997’de brifing verilmediğini” savunduğunu belirtti, ancak dönemin birçok gazetesinde brifing verildiğine ilişkin haberler yayımlandığına dikkati çekti. Beytar, “Bu, bende BÇG’nin birçok eyleminin kayıt altına alınmadığı düşüncesini oluşturdu. Ne diyorsunuz?” diye sordu. Doğan, soruyu yanıtlamadan önce, müştekilerin şu aşamada soru sorma hakkı bulunmadığını, bununla birlikte herkesin eteğindeki taşları dökmesi için soruları yanıtlayacağını bildirdi.
Beytar’ın, “O dönemde toplumu kutuplaştıran gazete yazılarına karşı, hukukun üstünlüğü adına işlem yaptınız mı” sorusu üzerine Doğan, “Kişiler, o dönemin iklimi sebebiyle, ‘İşler iyi değil, toplumda huzursuzluk vardır’ diye abartmışlardır. Asıl bundan rahatsız olanların işlem yapmaları gerekir” dedi. Doğan, “istihbaratla ilgili bilgileri fişleme amacıyla değil, ilgilileri irticai faaliyetler konusunda bilgilendirmek için istediklerini” savundu.
‘Biz düşman değiliz’
Müşteki avukatlarından Enis Günay, Refah Partisi’nin iktidara gelmesinden REFAHYOL hükümetinin istifasına kadar geçen süreçteki önemli olaylara ilişkin, “Hepsi tesadüf mü, yoksa BÇG’nin etkisi var mı?” diye sordu. Doğan soruyu şöyle cevapladı: “BÇG 10 Nisan’da kuruluyor. Sizin bundan önceki süreçle nasıl bağlantı kurduğunuzu anlamadım. Siyasi iktidar kurtlar sofrasıdır, mücadele vardır. Partiler birbirlerinin açıklarını aramak için dalaşırlar. O dönemdeki koalisyon iktidara geldikten sonraki olayları kronolojik olarak anlattım. Bunlar olduğunda Çetin Doğan ortalıkta değil, daha orkestra şefi değil. Biz düşman değiliz, kardeşiz. Aynı ülkedeyiz. Sizin dini inançlarınız olabilir. Saygı duyuyorum. Siz de benim inançlarıma saygı duyun. İnançlarınız uğruna dünyayı değiştirmeye, ülkeyi değiştirmeye kalkmayın. Hepimiz aynı şeyi istiyoruz. Tam bağımsızlığı, ülkenin gelişmesini istiyoruz. Farklılıklarımız olabilir. Ama eşeğin kendisi dururken, gölgesiyle savaşmayalım.”
‘Tarikatçılar irticanın kaynağı’
Doğan, avukat İsmail Aydos’un, “Mütedeyyin insanlara değil; siyasal İslama, İslam’ın siyasete ve ticarete alet edilmesine karşıyız diyorsunuz. Mütedeyyin İslam ile siyasi İslam’ı ayırma yetkisi kimdedir” sorusunu şöyle yanıtladı: “Bu konuda ayrım yapmak, kriter çizmek, şu kıyafet şöyle böyle olsun demek yetkisine ben sahip olmadığım gibi, kimse de değil. Buna anayasal kuruluşlar karar verir. Türban o dönemde üniversitelerde ve resmi kurumlarda yasak edilmiştir. Bunun dışında bir yasağı öngörmedik. O dönemde ellerinde sopalarla kendilerini bir tarikattan sayanlar, bize göre irticanın tam kaynağıdır. Mütedeyyin insanları rahatsız etmemek için bir çalışma da başlamıştı. Ama benim dönemimde tamamlanamadı. Sonra ne oldu bilmiyorum. Hiç kimsenin namazına, niyazına, camiye gitmesine karışmadık. Ancak silahlı kuvvetlerin mesai çizelgesine uyulmasını istedik. Oruç tutmak isteyenlere geniş tolerans verirdik. Çok samimi olarak söyleyeyim, 1960’lı yıllarda terhis olan askerlere mevlid okuturduk. Ama toplum öyle bir gerildi ki, gerilimin önüne geçilmesi için ne olması gerektiğini söyledim. Hiçbir zaman iman ve itikata ilişkin şeyler sorgulanamaz.” Doğan’ın bu sözleri üzerine izleyici sıralarında bulunan Kerim Sümer adlı kişi, “Namaz kıldığım için 6 gün hapse girdim. Yalan söylüyorsunuz” diye bağırdı. Sanık yakınları ise Sümer’e, “Başka suçlarını söyle, başka suçlarını” dedi. Sümer, bunun üzerine, “Hiçbir suçum yoktu. Tertemiz görev yaptım” diye konuştu. Sümer, duruşma düzenini bozduğu gerekçesiyle salondan çıkarıldı.
‘Her şeyi BÇG’ye bağlamayın’
Toplumun her reaksiyonunun BÇG’ye bağlanmaması gerektiğini söyleyen Doğan, “Birileri işten alınmışsa, Sincan Belediye Başkanı görevden alınmışsa bunu biz almadık. Toplumdaki her reaksiyonu 17 kişilik grubun yaptığınızı düşünüyorsanız biz mucizeler yaratmışız” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Erdoğan'ın Yılmaz Güney yorumuna dikkat çekti başlıklı makalemizde başbakan erdoğan, Çirkin kral ve Fatoş Güney hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *