Çarşı ve Genç Fenerbahçelilere büyük şok

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 27 Eylül’de gerçekleştirdiği operasyonda Çarşı Grubunun kurucularından Alen Markaryan, Genç Fenerbahçeliler grubu lideri Sefa Kalya ve Ultraslan grubunun lideri Muzaffer Şirin’nin de aralarında bulunduğu 89 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden Şirin’in de arasında bulunduğu 27’si emniyetten serbest bırakılmıştı.

Kalya taşkınlık yaptı
Emniyette işlemleri tamamlanan 62 kişi ise dün sabah Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan yerleşkesinden adliyeye götürülmek üzere nezarethaneden çıkarılan şüpheliler arasında bulunan Genç Fenerbahçeliler taraftar grubunun lideri Sefa Kalya, polis otobüsüne binmek istemedi. Taşkınlık yaparak polise mukavemette bulunan Kalya, güçlükle otobüse bindirilebildi. Terörle Mücadele Kanunu ile görevli İstanbul Cumhuriyet Savcısı Emin Aydinç tarafından yürütülen soruşturmada şüpheli sayısının fazlalığı nedeniyle çok sayıda savcı ifade alma işlemini gerçekleştirdi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise, şüphelilerin adliyeye sevkinin ardından operasyonda ele geçirilen suç unsurlarını basına gösterdi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklama ise operasyonun detayları anlatıldı. Açıklamada, kamuoyunda, “Futbol Terörü”, “Tribün Terörü” olarak adlandırılan bazı taraftar gruplarının içerisinde hareket eden suç örgütü yapılanmalarının varlığının saptandığı kaydedildi. Operasyon öncesi ve sonrasında ele geçirilen malzemeler ise, 6 tabanca, 5 şarjör, 312 fişek, 2 kılıç, 3 cop, 2 döner bıçağı, 1 şiş, 16 bıçak, 1 falçata, 250 cam bilye, 1 sahte sürücü belgesi, bir miktar uyuşturucu olarak açıklandı.

Cinayet ve silahlı çatışma
Yapılan soruşturmada, suç örgütü yapılanmalarının 2012 ve 2013 yıllarında karıştıkları tespit edilen 37 ayrı suç olayı ise şöyle sıralandı:
“1 Cinayet, 1 cinayete teşebbüs, iki ayrı taraftar grubu arasında silahlı çatışma, 6 yaralama, 2 darp, 20 ayrı ruhsatsız silah bulundurma, 2 ayrı futbol kulüp yönetimine şantaj yapılarak haksız menfaat temin etme, bir televizyon kanalına ait binanın bir grup futbol takımı taraftarı tarafından basılması ve özel güvenlik görevlilerinin darp edilmesi, karşı futbol kulübüne UEFA tarafından ceza verilmesi ve takımın Avrupa kupalarından men edilmesinin sağlanması için stada meşale atılması olayının planlanması, karaborsa bilet satışı yapan kişilerin dövülerek ellerindeki biletlerin alınması, uyuşturucu madde bulundurma ve suç delillerini yok etmek.”
Şühelilerin suçlandığı cinayet olayının ise geçen Ağustos ayında Üsküdar Bağlarbaşı’nda Tuncay Coşkun’un silahla vurularak öldürülmesi olduğu öğrenildi. Şüphelilerin, tehdit ve şantaj yaptıkları kulüplerin ise Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri olduğu belirtildi. Stada meşale atan grubun da Genç Fenerbahçeliler grubu olduğu öğrenildi.

Bir önceki yazımız olan İşte Demokratik açılımın değiştireceği şeyler! başlıklı makalemizde abbas güçlü, Demokratik açılım ve demokratikleşme paketi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *