Çağla Kubat ‘önce eğitim’ diyor!

Windsurf’ün kraliçesi Çağla Kubat, hem Dünya Şampiyonası’nda ve uluslararası yarışlarda Türkiye’nin gururu olmaya devam ediyor, hem de kurduğu okulda yeni sporcular yetiştiriyor. Yeni sponsorlarla windsurfün daha geniş kitlelere yayıldığını belirten Kubat, bu spora gönül verelere de nasihatlerde bulunmayı unutmadı.

Windsurf sponsor desteğiyle daha fazla kitleye yayıldı, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Yedi senedir Pegasus ve diğer sponsorların desteği ile Alaçatı’da yarışlar yapılıyor. Bu spor için Alaçatı çok iyi bir yer. Ancak tabii ki sponsorlar olmadan bunların gelişimi sağlanmıyor. Pegasus şampiyonaya verdiği desteği bir-iki sene içinde çekebilirdi, fakat bu kadar uzun zaman destek vermek çok önemli.

Türkiye’nin bu branştaki durumu sizce nasıl?
Windsurf ülkemizde çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Özellikle bayanlarda birçok sporcu çıkarıyoruz. Gençlerde de iyi sonuçlar almamızın yanında, Pegasus Türkiye Ligi yeni sporcular için iyi bir kulvar. Sponsorlar destek verdikçe Alaçatı’nın haricinde diğer yörelerde de müsabakalar yapılmaya başlandı. Datça’da, Ayvalık’ta, Urla’da ve İstanbul Büyükçekmece’de şampiyonaların ayakları düzenleniyor. Yarışlar fazlalaştıkça diğer ülkelerden de birçok ünlü sporcu Türkiye’ye geliyor. Erkeklerde mücadeleler bayanlara göre çok daha sert geçiyor. 35-40 yaş aralığında özellikle çok profesyonel yarışçılar var.

Okulunuz yoğun bir çalışma içinde. Buradan geleceğin Çağla Kubatları çıkabilir mi?
Tabii ki okul açmamdaki tek amaç yeni sporcular yetiştirmek. Özellikle kendim gibi bayanlarda yeni isimler çıkarmak istiyorum. Üç ay önce Çağla Kubat Yelken Kulübü’nü de kurdum. Başlangıç seviyesinde bir sporcu için okula girmek yetiyor. Ancak yarışmalara katılmak için, kulüp kurmak şarttı. Şu anda altı sporcumuz var. Altısı da yarıştıkları kategorilerde kürsüye çıkmayı başarıyor..

‘Derece bekleniyordu’
Daha önceki senelerin çoğunda yalnız yarıştım ve özellikle Alaçatı’daki müsabakalarda herkes benden iyi bir derece bekliyordu. Bu sene diğer yılların aksine daha rahattım. Çünkü yalnız değildim ve bunun verdiği güvenle yarıştım. İyi de bir derece yaptım. Lena Erdil de iyi yarıştı.

‘Okul bana çok şey kattı’
Okulu bitirdikten sonra televizyona ilgim vardı. Sporla ilgili program yapmayı düşündüm. Katıldığım güzellik yarışması da benim bu alanda önümü açtı. Ancak okulun bana kattığı birçok özelliği şu anki yaşantımda da kullanıyorum.

Önceliğim spor
Mankenlik yapmadım. Sadece güzellik yarışmasına katılmıştım. Televizyonda dizi oyunculuğu yaptım. Her ne kadar oyunculuk yapmayı sevsem de bugüne kadar spor benim için her şeyden önce geldi. Bugünden sonra da öyle olacak

‘Kulüplere güvenilebilir’
Şu anda yeterli okullar var. Profesyonel antrenörü olan, başlangıç eğitimi veren Fenerbahçe Kulübü var. Kulüplerdeki eğitime daha çok güvenebilirler. Akademide başlangıç eğitimi almak önemli ancak, kulüplere daha çok güvenebilirler.

Bir önceki yazımız olan A Milli Basketbol takımında hedef Obradovic başlıklı makalemizde bogdan tanjevic, fenerbahçe ve Harun Erdenay hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *